První rande: O čem si radši nepovídejte!

18. listopadu 2009 v 19:28
Možná si na prvním rande budete muset povídat o počasí, ale i z toho se dá vytěžit zajímavé téma.
Možná si na prvním rande budete muset povídat o počasí, ale i z toho se dá vytěžit zajímavé téma.
Dnes 16:00
Bojíte se, že na prvním rande s vaším vysněným plácnete něco nevhod? Tady je orientační doporučení, kterým tématům se vyhnout a proč.


Patříte k bytostem, kterým nervo­zita svazuje jazyk nebo (a to může mít mnohem horší následky) vás nutí povídat páté přes deváté, až se sama divíte, co na sebe všechno prozradíte?

V takovém případě potřebujete svou výřečnost vtěsnat alespoň dočasně do nějakých mantinelů, aby vyhlédnutý objekt neutekl dřív, než stih­ne zjistit, jak jste ve skutečnosti báječná a stvořená přímo pro něj.

Až se uklidníte a váš vztah bude postupovat, logicky dojde i na všechna témata z následujícího seznamu. Mějte ale na paměti, že na první rande vzhledem k jejich ošemetnosti raději nepatří. A to dokonce ani v případě, že jste si smluvili schůzku na základě inzerátu, na které lidé otevírají některá témata dřív, než je při 'provozním' namlouvání v terénu běžné.

Tabu 1: Zdravotní stav

Ten samý muž vám možná jednou bude přidržovat hlavu v pohnuté chvilce, kdy bude zcela jasné, že jste to na večírku s alkoholem zjevně přehnala. Dost pravděpodobně si potom dál bude myslet, že jste víla a že takový trapas se zkrátka může stát. Je i docela dobře možné,
že vás za pár týdnů bude balit do deky a nosit na záchod, až vás sklátí chřipka, a ukáže se jako dobrý zdravotní bratr.

Co by ovšem určitě nevydýchal (pokud sám není hypochondr), jsou lékařské zprávy o stavu vaší tělesné schránky na prvním rande. Nevyprávějte mu sama od sebe nic, co má zapsáno na kartě váš obvodní lékař, a už vůbec ne třeba gynekolog, případně kožařka.

Muži si bezděčně vybírají ženy podle několika znaků - přitahují je například širší boky kvůli plodnosti (ačkoliv se sami otcovství obávají). Zdravotní stav je jedním z důležitých ukazatelů, jestli jako potencionální mat­ka rodu vyhovujete. Berte to tak, že ve skrytu duše s vámi touží mít senzační sex, a k tomu se žádné rozbory zdravotního stavu nehodí.

Tabu 2: Nedořešený rozchod

Ani na přímou otázku: "A jak to teď máš se svým posledním bývalým?" nespouštěj­te stavidla litanií, jak vám ten bídák ublížil. Že má u vás ještě věci. Že se vám o něm tuhle zdálo nebo že vůbec netušíte, jestli budete schopná ještě k někomu cítit to samé, co kdysi k němu.

Mějte na paměti, že každý muž má rád pocit, že je jediný na světě. Bývalé partnery s sebou na úvodní rande proto vůbec netahejte, i kdyby šlo o sbírku mimořádně zábavných týpků, o kterých se dají s odstupem času vyprávět neuvěřitelné historky.

Když už tohle ožehavé téma potencionální protějšek otevře, elegantně se mu vyhněte například větou: "Já se minulostí moc nezabývám, mnohem víc mě zajímá přítomnost." Pozor - ani slovo "budoucnost" není zcela neškodné. Naopak. Mnohým mužům nahání husí kůži i mnohem později než na prvním (z jeho pohledu nejspíš nezávazném) rande.

Tabu 3: Představ si, co mám všechno za sebou

Jsou informace, které je prozíravější dávkovat buď po kapkách, nebo se s nimi vytasit až poté, co vztah nabere na vážnosti. Když začnete vyprávět o tom, že jste se celý rok zbavovala závislosti na brufenech a že možná budete podle rodinné anamné­zy typ, který si celoživotně musí hlídat sklony k závislostem, nedivte se, když už vám dotyčný nezavolá.

Je totiž docela možné, že si z vašeho vyprávění nezapa­matuje fakt, že jste cílevědomá a statečná a svůj problém jste vyřešila, ale v hlavě mu zůstanou blikat jen červené varovné kontrolky "závislost", "prášky", "otec alkoholik" a podobně. Vyčkejte, než si budete o vážných věcech, které je nutné znát se všemi souvislostmi, moct popovídat obšírněji a otevřeněji, než je na prvním rande možné.

Tabu 4: Závazky

Dle mezinárodního serveru askmen.com, který nedávno uspořádal rozsáhlou anke­tu, existuje celá řada důvodů, proč muži reagují na slovo "závazek" tím, že vezmou nohy na ramena a raději zahodí šanci na perspektivní vztah s fajn ženou.

Byl by to dlouhý seznam o mnoha položkách, kdybychom měli vyjmenovat všechny strachy, které v nich tenhle pojem vyvolává. Od hrůzy ze ztráty soukromí, přes obavy, že nebude mít s vámi po boku dostatek volného času, až po výrazný neklid, že by měl zbytek života strávit s jedinou partnerkou.

Ačkoliv přesně tohle se mu nejspíš ve vztahu stane (protože to je jaksi nabíle­dni), dejte si dobrý pozor na to, aby se zbytečně nevyděsil. Klidně v zájmu seznámení trochu blufujte větami jako: "Tys projel na harleji Evropu? To musel být tedy senzační zážitek." Fakt, že mož­ná bude v budoucnu muset svého milovaného dvoukolého plecháče prodat a místo něj pořídit rodinný vůz, k probrání počká...

Tabu 5: Politika

Chcete se pohádat rovnou? Prosím - nakousněte politiku a máte to skoro jisté. Nezapomeňte také, že váš politický názor symbolizuje celou řadu vašich aktuálních životních postojů. Co se asi stane, když se začnete rozčilovat, že klesla mateřská o tisíce korun? Váš protějšek téměř určitě napadne, že už pomýšlíte na děti, jste na lovu potencionálního otce i manžela, a začne couvat.

Tak o čem?

Možná se už chvíli rozčilujete ve stylu: Tak o čem si tedy s ním mám povídat? O počasí? Je opravdu možné, že u něj skončíte, zejména pokud se jedná o schůzku naslepo a nestihli jste si předem o sobě vyměnit žádné informace. Ale je to pořád lepší než nakousnout něco z výše popsaných ožehavých témat. Nehledě na fakt, že i o počasí se dá
základ rozhovoru docela dobře opřít. "Kam obvykle vyrážíš, když takhle pěkně svítí slunce?", "Taky se ti chce tolik spát, když prší?" "Hele, sníh. Jezdíš na lyže?"

Z konverzačního hlediska je samozřej­mě lepší, pokud už se alespoň trochu znáte alespoň z SMS nebo internetové komunikace. Jestliže si však chcete téma k rozhovoru pojistit, zorganizujte akční rande. Na kávu, skleničku nebo večeři běžte až poté, co si společně prohlédnete výstavu, zahrajete tenis, zhlédnete nějaký zajímavý film.

Když konverzace zcela uvázne, třeba z nervozity, vždycky je lepší vyrazit na krátkou procházku, než sedět u kavárenského stolku: "Neprojdeme se chvíli? Hned vedle je krásný park." Jestliže se k sobě hodíte, ono se nějaké téma zase objeví. Ostatně... Společně kráčet a mlčet může být také romantické.

Věděli jste o prvním rande, že

>> Z průzkumu magazínu American Way vyplynuly hlavní negativní faktory, které ovlivňují odmítnutí partnera na první schůzce: nedostatek fyzické přitažlivosti, chabý charakter, nudná konverzace (!), jiné zájmy,
odlišný pohled na svět.

>> Schůzky nejčastěji domlouvají přátelé či členové rodiny, následují seznamovací agentury, kolegové, těsně za nimi se drží setkání prostřednictvím koníčků, náhodné setkání v restauraci nebo u baru.

>> Na otázku, kolik schůzek lidé potřebují, aby si byli jisti svým protějškem, dotázaní odpověděli takto: 2-4 schůzky 62 %, 1 schůzku 16 %, 5-7 schůzek 13 %, více než deset schůzek 6 %, 8-10 schůzek 3 %.

>> Za otimální délku prvního rande byla u většiny respondentů označena půlhodina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama